CENTRUM
MEDYCZNE
SOBIESKIEGO

badania laboratoryjne

świadczenia pielęgniarskie

szczepienia dodatkowe

badania wstępne i okresowe

porady lekarskie

Szanowni Państwo,

W tym roku nasza przychodnia nie bierze udziału w programie bezpłatnych szczepień z urzędu miasta Warszawy dla osób powyżej 65 r.ż.

Natomiast od 5 października 2021 r. do 31 marca 2022 r. realizujemy program Ministerstwa Zdrowia bezpłatnych szczepień przeciwko grypie określonych grup wiekowych i zawodowych wymienionych na końcu tego komunikatu.

Dla osób chętnych do skorzystania z bezpłatnych szczepień urzędu miasta przeciwko grypie (mieszkańcy Warszawy powyżej 65 r.ż., kobiety w ciąży, dzieci 6-60 m.ż.) podajemy link do listy przychodni, w których możecie się Państwo zaszczepić:

https://zdrowie.um.warszawa.pl/szczepienia

Najbliższa przychodnia realizująca program znajduje się przy ul. Soczi 1.

Na szczepienie należy się zgłosić z zaświadczeniem od lekarza POZ o braku przeciwwskazań do szczepienia, ważnym 24 godziny od daty wystawienia.

Kto może otrzymać receptę na refundowaną szczepionkę przeciwko grypie?

-dzieci 24-60 m.ż.

-osoby 18-65 r.ż. w następujących stanach chorobowych:

-osoby po 65 r.ż.

-kobiety w ciąży

Bezpłatne szczepienia przeciwko grypie w sezonie 2021/2022 obejmują:

1) osoby zatrudnione w podmiocie wykonującym działalność leczniczą oraz osoby udzielające świadczeń zdrowotnych w tym podmiocie;

2) osoby zatrudnione oraz osoby realizujące usługi farmaceutyczne, zadania zawodowe lub czynności fachowe w aptece ogólnodostępnej lub punkcie aptecznym;

3) osoby uprawnione do wykonywania czynności diagnostyki laboratoryjnej w laboratorium;

4) nauczycieli akademickich i inne osoby prowadzące w uczelni zajęcia ze studentami lub z doktorantami, zgodnie z programem odpowiednio studiów albo kształcenia, oraz inne osoby zatrudnione w uczelni;

5) studentów i doktorantów uczestniczących, zgodnie z programem odpowiednio studiów albo kształcenia, w zajęciach z udziałem pacjentów;

6) osoby zatrudnione w organach Państwowej Inspekcji Farmaceutycznej wykonujące czynności kontrolne lub inspekcyjne zgodnie z właściwością wojewódzkiego inspektora farmaceutycznego i Głównego Inspektora Farmaceutycznego;

7) osoby zatrudnione lub wykonujące obowiązki w jednostce organizacyjnej pomocy społecznej w rozumieniu art. 6 pkt 5 ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (Dz. U. z 2020 r. poz. 1876 i 2369 oraz z 2021 r. poz. 794 i 803) lub w placówce zapewniającej całodobową opiekę osobom niepełnosprawnym, przewlekle chorym lub osobom w podeszłym wieku, o której mowa w art. 67 i art. 69 ust. 1 tej ustawy;

8) pacjentów: a) zakładu opiekuńczo-leczniczego, b) zakładu pielęgnacyjno-opiekuńczego, c) hospicjum stacjonarnego lub domowego, d) oddziału medycyny paliatywnej; 

9) osoby przebywające w domu pomocy społecznej, o którym mowa w art. 56 ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej, lub w placówce zapewniającej całodobową opiekę osobom niepełnosprawnym, przewlekle chorym lub osobom w podeszłym wieku, o której mowa w art. 67 i art. 69 ust. 1 tej ustawy;

10) osoby pracujące w przedszkolu, innej formie wychowania przedszkolnego, szkole lub placówce działającej w systemie oświaty, przedszkolu lub szkole funkcjonującej w systemie oświaty innego państwa znajdujących się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, placówce wsparcia dziennego, placówce opiekuńczo-wychowawczej, regionalnej placówce opiekuńczo-terapeutycznej, interwencyjnym ośrodku preadopcyjnym, w ramach form opieki nad dziećmi w wieku do lat 3;

11) funkcjonariuszy albo żołnierzy: Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, Policji, Straży Granicznej, Straży Marszałkowskiej, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Służby Wywiadu Wojskowego, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Celno-Skarbowej, Państwowej Straży Pożarnej, Służby Ochrony Państwa, Służby Więziennej, Inspekcji Transportu Drogowego, straży ochrony kolei, straży gminnej (miejskiej) oraz członków ochotniczych straży pożarnych, ratowników górskich i wodnych wykonujących działania ratownicze;

12) Rzeczników Praw Pacjenta Szpitala Psychiatrycznego;

13) osoby urodzone nie później niż w 1946 r.

Od 1 września 2021 r. obowiązuje nowy grafik przyjęć lekarzy:

Aktualizacja informacji o szczepieniach przeciwko Covid-19  na dzień 15.07.2021

Informujemy, że zakończyliśmy wykonywanie szczepień p/COVID-19w naszej  przychodni.

Wynika to z faktu, że powstają punkty szczepień masowych dedykowane tylko do  tego celu,  które wykonują nawet po kilka tysięcy szczepień dziennie i można się tam bardzo łatwo zapisać na nieodległy termin.

Zarejestrować się do dowolnej placówki (nie ma rejonizacji) można w następujący sposób:

  • Przez bezpłatną infolinię narodowego Programu Szczepień (nr tel. 989)
  • Przez Indywidualne Konto Pacjenta (IKP)

Lista punktów szczepień w Warszawie znajduje się pod tym linkiem:
https://www.gov.pl/web/szczepimysie/mazowieckie

Zgodnie z Rozporządzeniami Ministra Zdrowia z dnia 27 lutego 2019 r. :
1/ zmieniającym rozporządzenie w sprawie kwalifikacji lekarzy uprawnionych do wydawania zawodnikom orzeczeń lekarskich o stanie zdrowia oraz zakresu i częstotliwości wymaganych badań lekarskich niezbędnych do uzyskania tych
orzeczeń
2/ zmieniającym rozporządzenie w sprawie trybu orzekania o zdolności do uprawiania danego sportu przez dzieci i młodzież do ukończenia 21. roku życia oraz przez zawodników pomiędzy 21. a 23. rokiem życia lekarz POZ może wydać orzeczenie do uprawiania sportu wyłącznie w terminie bilansu zdrowia przeprowadzanego w określonych przedziałach wiekowych. W przypadku, gdy zakres badań koniecznych do przeprowadzenia w celu dokonania prawidłowej oceny stanu zdrowia i możliwości bezpiecznego uczestnictwa we współzawodnictwie sportowym wykracza poza zakres bilansu zdrowia oraz posiadanej dokumentacji medycznej lub jest to niezbędne w celu dokonania prawidłowej oceny stanu zdrowia i możliwości bezpiecznego uczestnictwa we współzawodnictwie sportowym lekarz POZ wydaje skierowanie do lekarza sportowego.
Lekarz POZ nie ma obowiązku zlecania badań dodatkowych wymaganych do orzeczenia sportowego – morfologia, glukoza, badanie ogólne moczu, EKG, ponieważ badania te wykraczają poza zakres badania bilansowego. Dlatego badania te rodzic wykonuje we własnym zakresie.

Rozporządzenie w formacie pdf »

Kliknij aby otworzyć Program szczepień ochronnych na 2021 rok

Wersja online programu szczepień https://szczepienia.pzh.gov.pl/kalendarz-szczepien-2020/

Zapraszamy Państwa do zapoznania się z treścią poniższych dokumentów:

  • Dr Ł. Dziekan: 31.05-31.10.2021r.
  • Dr A. Łukasiewicz: 11.10-05.11. 2021r.
  • Dr A. Pawłowska: 29.10.2021r.
  • Dr P. Dziklińska: 26.10.2021r.
  • Dr K. Bobińska: 25.10.2021r.
  • Dr S. Nowak: 22.10.2021r.

Szanowni Państwo,

Uprzejmie informujemy, że wydanie zaświadczenia dla dziecka o możliwości uczęszczania do żłobka lub przedszkola NIE JEST świadczeniem refundowanym przez NFZ.

Jednocześnie brak jest podstaw prawnych do żądania wydania takiego zaświadczenia dla dziecka wracającego do placówki np. po powrocie do zdrowia po zachorowaniu. Dlatego wydanie takiego zaświadczenia wiąże się z opłatą i może być realizowane w trakcie wizyty komercyjnej. Na Państwa życzenie możemy wydać fakturę, na podstawie której rodzice mogą wystąpić o zwrot kosztu wizyty do żłobka/przedszkola wymagającego takiego zaświadczenia. Informujemy również, że regulaminy wewnętrzne placówek opiekuńczych i oświatowych nie obowiązują placówek służby zdrowia i nie mogą stać w sprzeczności z przepisami ogólnymi dotyczącymi obowiązków lekarzy i placówek POZ.

Ponadto wyjaśniamy,  iż wystawianie zaświadczeń, że dziecko jest zdrowe po chorobie i może pójść do żłobka/przedszkola nie ma większego sensu m.in. dlatego, że dziecko może zachorować ponownie nawet po godzinie od wydania zaświadczenia.  Poza tym wyobraźcie sobie Państwo analogiczną sytuację, że każdy pracownik np. po przeziębieniu wymagającym kilku dni zwolnienia lekarskiego musi przynieść zaświadczenie od lekarza, że jest zdrowy i może wracać do pracy.

 Dodatkowo, wydanie zaświadczenia wiąże się z wizytą w przychodni, która naraża dziecko na ponowny kontakt z chorobami i zwiększa ryzyko ponownego zachorowania, zwłaszcza w okresie rekonwalescencji po chorobie. Nie ma możliwości odbywania takich wizyt w ramach wizyt profilaktycznych dzieci zdrowych, które są przeznaczone na bilanse i szczepienia i nie mogą być blokowane na wydawanie bezsensownych druków. Na pewno mają Państwo świadomość tego, że rezerwowanie wizyty lekarskiej w celu wydania takiego zaświadczenia zmniejsza liczbę dostępnych terminów w razie potrzeby konsultacji dziecka naprawdę wymagającego kontaktu z lekarzem.

Dlatego prosimy rodziców o współpracę w wyeliminowaniu nieuzasadnionych żądań  stosowanych przez żłobki i przedszkola, tym bardziej, że naraża to Państwa dzieci na niekorzystne skutki zdrowotne.

Kierownik Centrum Medycznego Sobieskiego
Grażyna Wronka

https://pulsmedycyny.pl/dr-hab-agnieszka-mastalerz-migas-w-zlobku-czy-przedszkolu-wystarczy-oswiadczenie-rodzica-ze-dziecko-jest-zdrowe-993555

W okresie przed zastosowaniem powszechnych szczepień przeciwko odrze, tj. przed 1975 rokiem, przechorowanie odry w populacji było zjawiskiem powszechnym. Zatem osoby po 50 roku życia z dużym prawdopodobieństwem przechorowały odrę. Przechorowanie odry daje trwałą odporność na całe życie.

Jeśli nie wiesz lub nie pamiętasz, czy chorowałeś lub byłeś szczepiony, to powinieneś:
• zgłosić się do swojego lekarza,
• zapytać lekarza o zasadność badania poziomu przeciwciał przeciwko odrze,
• ewentualnie poddać się szczepieniu ochronnemu, po konsultacji z lekarzem.
Osoby dorosłe zaszczepione jedną dawką szczepionki, w celu pełnego uodpornienia powinny przyjąć drugą, przypominającą dawkę szczepionki.
Koszt szczepienia osoby powyżej 19 roku życia leży po stronie tej osoby.
Szczepienia przeciwko odrze przeprowadza się szczepionką skojarzoną przeciwko odrze, śwince i różyczce. Wszystkie zarejestrowane w Polsce szczepionki przeciwko odrze, śwince i różyczce dopuszczone są do stosowania także u osób Dorosłych.
Schemat podania szczepionki wskazuje Charakterystyka Produktu Leczniczego (CHPL), zgodnie z którą zaleca się podanie 1 dawki szczepionki, jako szczepienia podstawowego.
Zaleca się podanie 2 dawki szczepionki, najlepiej w ciągu 3 miesięcy od podania 1 dawki (nie wcześniej, niż 4 tygodnie od podania 1 dawki).
Nie zaleca się podawania szczepionki w okresie ciąży, a przez minimum 1 miesiąc po szczepieniu nie należy zachodzić w ciążę.

800 190 590

numer infolinii Narodowego Funduszu Zdrowia dotyczącej postępowania w sytuacji podejrzenia zakażenia koronawirusem

Przychodnia jest czynna:
– od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00-18:00, 7:30-8:00 zapisy telefoniczne,
– od poniedziałku do czwartku w godzinach 18:00-20:00 – kontakt telefoniczny i mailowy z przychodnią.

Infolinia NFZ i Rzecznika Praw Pacjenta:
800 190 590 (całodobowo)

Nocna i Świąteczna Pomoc Lekarska

  • ul. Malczewskiego 47A, tel. 22 250-28-01
  • ul. Romera 4, tel. 22 643-04-97,
    22 641-72-80, 22 643-04-99,
    602-680-196
  • ul. Wiertnicza 81,
    tel. 22 250-28-01
  • pełna lista placówek NPL

W przypadkach zagrożenia życia:
24 godzinny dyżur pełni Pogotowie Ratunkowe, nr tel. 999, 112 (z tel. komórkowych)

 

© 2008-2021 Centrum Medyczne Sobieskiego.